Siirry pääsisältöön

Oi­keuk­sien­val­vo­jien yh­teys­tie­dot

Tarjoamme maksutonta ohjausta ja rohkaisua so­siaa­li­tur­vaan ja pal­ve­lui­hin liittyen kaikenikäisille näkövammaisille ja heidän läheisilleen.
Nainen hymyilee toimistossa asiakkaalleen, joka kuvan laidassa selin kameraan.

Tällä sivulla

Oikeuksienvalvonnan asiatuntijat auttavat palvelupolulla eteenpäin ja osaavat kertoa juuri oman asuinseutusi palveluista ja tukimuodoista. Otathan aina ensisijaisesti yhteyttä oman alueesi työntekijään.

Uusimaa

PL 30, 00030 Iiris
Marjaniementie 74
00930 Helsinki

Elisa Montonen
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
p. 050 596 7730
elisa.montonen@nkl.fi

Arja Törnroos
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
p. 050 352 1907
arja.tornroos@nkl.fi

Pohjois-Karjala ja Itä-Savo

Tapio Tiilikainen
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Kauppakatu 17 B 22
80100 Joensuu
p. 050 596 5012
tapio.tiilikainen@nkl.fi

Keski-Suomi

Janita Lätti
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Matarankatu 6 (Kansalaistoiminnankeskus Mataran tiloissa)
40100 Jyväskylä
p. 050 352 1945
janita.latti@nkl.fi

Etelä-Karjala, Kymenlaakso ja Päijät-Häme

Vuokko Jantunen
toimeentuloturvan asiantuntija
Telkänkatu 2
55400 Imatra
p. 050 526 3725
vuokko.jantunen@nkl.fi

Pohjois-Pohjanmaa ja Kainuu

Jani Ronkainen
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Linnankatu 32
90100 Oulu
p. 050 526 3831
jani.ronkainen@nkl.fi

Lappi

Sanna Piuva
vanhustyön asiantuntija
käyntiosoite: Maakuntakatu 12, 96100 Rovaniemi
postiosoite: PL 33, 96101 Rovaniemi
p. 0500 210 568
sanna.piuva@nkl.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Minna Ågren
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Hammareninkatu 7, 3. krs
33100 Tampere
p. 050 526 3895
minna.agren@nkl.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta

Jaana Engblom
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Lounatuulet Yhteisötalo ry, 2. krs
Läntinen Pitkäkatu 33
20100 Turku
p. 050 591 8167
jaana.engblom@nkl.fi

Pohjanmaa

Eija Matintupa
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Vaasanpuistikko 17, 5. krs
65100 Vaasa
p. 050 526 3916
eija.matintupa@nkl.fi

Pohjois- ja Etelä-Savo

Maarit Halonen
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Nilsiäntie 71, huoneisto 5A, 73300 Nilsiä
p. 050 338 9729
maarit.halonen@nkl.fi

Muut asiantuntijat

sosiaaliturvapäällikkö Ulla Hannula
p. 050 585 0374
ulla.hannula@nkl.fi

esteettömyysasiantuntija Juha Sylberg
p. 09 3960 4020, 050 596 5025
juha.sylberg@nkl.fi

Koko Suomi

Etkö tiedä, kenelle asiantuntijoistamme sinun kannattaisi soittaa? Soita Näkökulma-puhelimeen. Se tarjoaa näkövammaisille ja läheisille apua ja tukea sosiaaliturvaan ja näkövammaisuuteen liittyvissä asioissa.