So­keain viik­koa vie­te­tään 13.─20.11.2016

Marraskuun toisella viikolla vietetään perinteistä Sokeain viikkoa. Ruotsista ja Tanskasta 1920-luvun alussa Suomeen levinneet sokeainpäivät (nykyisin marraskuun 2. ehjä viikko sunnuntaista sunnuntaihin) on näkövammaisyhdistysten kansallisista teemapäiväperinteistä vanhin.

Sokeain viikon tarkoituksena on nostaa esille näkövammaisille tärkeitä ja ajankohtaisia teemoja, jotka näkyvät paikallisissa ja valtakunnallisissa tempauksissa.
Kuvassa nainen kävelee juna-asemalla valkoisen kepin ja opaskoiran avustuksella.

Alueellisia tapahtumia sokeain viikolla

Esimerkiksi seuraavilla paikkakunnilla tapahtuu Sokeain viikolla:

Helsingin ja Uudenmaan näkövammaiset ry

15.11.2016 Omenapiiri Hyvinkäällä

Kaikille uusimaalaisille avoin Omenapiiri ja apuvälineiden esittelytilaisuus Hyvinkäällä järjestökeskus Onnensillassa tiistaina 15.11. klo 12-15.

Onnensillan osoite on Siltakatu 6, Hyvinkää.

Klo 12-14 Omenapiirissä jutellaan ja vaihdetaan ajatuksia Applen-laitteiden toiminnasta ja tavoista, joilla kukin käyttää laitteita hyödykseen. Ota oma iPhone tai iPad-laite mukaan tai voit hyvin tulla myös ilman laitettakin kuulolle.

Klo 12-15 apuvälineiden esittelypisteissä voit tutustua näkövammaisille soveltuviin puhelimiin ja saat tietoa Celian äänikirjojen kuuntelumahdollisuuksista nyt ja tulevaisuudessa.

KOKO!-projektista paikalla ovat Kaisa Penttilä, Kalle Haukka, Ibrahim Milanovic ja Ritva Heinlampi.

Tarjoilua varten pyydämme ilmoittautumaan 11.11. mennessä. Voit ilmoittautua sähköpostitse koko@hun.fi tai puhelimitse KOKO!-projektin päivystyspuhelimeen 044 720 8644. Puhelimen vastaajaan voi jättää viestin milloin vain.

Tervetuloa mukaan!

Hyvinkään Näkövammaiset ry ja HUNin KOKO!-projekti

Keski-Suomen Näkövammaiset ry

Keski-Suomen näkövammaiset pitävät pimeää kahvilaa valtakunnallisen sokeain viikon kunniaksi Suomen Käsityön museolla 18.-19.11.2016.

Lapin Näkövammaiset ry

16.11. ATK-koulutuspäivä Kemijärvellä klo 10-15

17.-18.11. Tieto kuuluu kaikille – apuvälineiden ja äänikirjapalveluiden esittely Rovaniemen pääkirjaston aulassa

Pohjois-Pohjanmaan Näkövammaiset ry

Avoimet ovet Oulussa 17.11.

Pohjois-Pohjanmaan Näkövammaiset ry. ja Näkövammaisten liitto ry. järjestävät Sokeain viikolla 2016 Avoimet ovet –tilaisuuden torstaina 17.11. klo 10 - 16 osoitteessa Linnankatu 32, Oulu. Valtakunnallista sokeain viikkoa vietetään teemalla ”Palvelujen saavutettavuus ja tiedonsaannin esteettömyys”. Tarjolla tietoa näkövammaisuudesta, apuvälineistä ja palveluista.

Tilaisuudessa mukana:

Pohjois-Pohjanmaan Näkövammaiset ry
Alueyhdistyksen esittely
Paikalla yhdistyksen työntekijöitä

OYS/Näkökeskus
Näönkuntoutus Oys:n alueella
Esittelypöytä: arjen apuvälineitä, tuntoharjoitteita, simulaatiolasit
Paikalla Näkökeskuksen henkilökuntaa

Opaskoiratoiminnan esittely
Paikalla Ritva Tahvanainen ja opaskoira Bea

Näkövammaisten liitto ry
Paikalla Oikeuksienvalvonnan asiantuntija Sinikka Mäntyjärvi
Näkövammaisten ihmisten sosiaaliturvan ja palveluiden asiantuntija Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alueella

Näkövammaisten liitto ry / Aviris
Aviris esittelee sokeiden ja heikkonäköisten apuvälineuutuuksia. Esillä tulevat olemaan mm. BlindShell -puhelin ja sen uudet ominaisuudet, erityisesti puhekomennot ja tekstin syöttäminen puheen avulla; Supernova -ohjelma ja sen hyödyntäminen työssä ja opiskelussa. Mukana lisäksi suomea puhuva verensokerimittari sekä useita muita kiinnostavia tuotteita.

Tervetuloa tutustumaan!

Aviris tarjoaa osallistujille pullakahvit!

Satakunnan Näkövammaiset ry

Yhdistys järjestää toimintakeskuksessa Porissa avoimet ovet /myyjäiset keskiviikkona 16.11.klo 11.00-16.00, jolloin voi mm. tutustua toimintaamme, arjen pieniin apuvälineisiin ja tietotekniikan apuvälineisiin.

Jäsenemme myy tekemiään näkövammaisten käsitöitä. Pimeä kahvila kellaritiloissa klo 12-16.

Tervetuloa!

Tampereen Seudun Näkövammaiset ry

Tampereen seudun Näkövammaiset ry järjestää yleisötilaisuuden torstaina 17.11. otsikolla Tieto kuuluu kaikille.

Tuottaako puhelimen käyttö ongelmia? Miten saada siihen apua? Tilaisuudessa opastetaan Doro-puhelimen käytössä ja asetusten muokkaamisessa käyttäjäystävällisemmiksi. Esillä myös näkövammaisten kohtuuhintainen numeropalvelu 118.

Yleisötilaisuus 17.11. klo 13-14 Tammelakeskuksessa, Itsenäisyydenkatu 21.

Opaskoiratyön Tuki ry

Opaskoiratyön Tuki ry esittelemässä toimintaansa ke 16.11.2016 klo 12-16.30 Joensuun Prisman kauppakäytävällä. Myynnissä pipoja, tuubihuiveja, joulukortteja, jätkänkynttilöitä yms. mukavaa vaikkapa pukinkonttiin. Tervetuloa tutustumaan!


Jos listalta puuttuu joku tapahtuma, sen voi ilmoittaa osoitteella viestinta(ät)nkl.fi.